Reumert-Prisen

Artikelstart

Reumert-Prisen, Årets Reumert har i løbet af ganske få år etableret sig som Danmarks fornemste teaterpris. Prisen blev i 1998 indstiftet af Bikubenfonden ved et gallaarrangement på Børsen som en pendant til bl.a. de danske filmpriser, fordi den levende scenekunst også fortjener at blive fejret. Poul Reumert har lagt navn til prisen, som en af Danmarks største skuespillere gennem tiden.

Formålet med Årets Reumert er at hædre og sætte fokus på den danske scenekunst. Årets Reumert uddeles hvert år i april til sæsonens største præstationer, både til enkeltpersoner og ensembler og de mange kategorier viser mangfoldigheden i dansk scenekunst. Sigtet med prisuddelingerne er at skabe en endnu større interesse for den levende scenekunst og de personer, der står bag.

Juryens 11 medlemmer hører til blandt landets førende teaterkritikere og -kendere og lægger vægt på at belønne de ypperste præstationer, kvalitet og professionalisme. Årets Reumert bliver uddelt inden for 14 kategorier med 3 nominerede i hver. Der følger 25.000 kr. med hver pris, dog belønnes vinderen af kategorien Årets Forestilling med 100.000 kr. og Årets Kvindelige Hovedrolle og Årets Mandlige Hovedrolle modtager 50.000 kr. I alle kategorier ledsages hæderen og checken af et unikt glasmaleri skabt af maleren Hans Voigt Steffensen. Herudover uddeles op til 10 talentpriser på hver 10.000 kr. til nye, lovende talenter inden for skuespil, dans og opera. Bikubens Hæderspris på 300.000 kr. tildeles en scenekunstner, der i en årrække har udvist respekt for sin opgave, søgt nye fortolkninger og har formået at spille en væsentlig rolle for dansk scenekunst.

Bikubens Hæderspris
2007 Stig Fogh Andersen
2006 Thomas Lund
2005 Preben Kristensen
2004 Karen-Lise Mynster
2003 Ghita Nørby
2002 Nikolaj Hübbe
2001 Nikolaj Cederholm
2000 Jørgen Reenberg
1999 Lisbeth Balslev
1998 Bodil Udsen
Årets forestilling
2007 Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006 Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005 Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004 Flugt, Det Kongelige Teater
2003 Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002 Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001 Hamlet, Aalborg Teater
2000 Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999 Personkreds 3, Edison
Årets mandlige hovedrolle
2007 Nicolas Bro, Faust, Det Kongelige Teater
2006 Jørgen Reenberg, Indenfor Murene, Det Kongelige Teater
2005 Henning Jensen, Pinocchios aske, Det Kongelige Teater
2004 Gyrd Løfqvist, Gæsten, Teatret ved Sorte Hest
2003 Jesper Langberg, Festen, Mammutteatret
2002 Nikolaj Lie Kaas, Peer Gynt, Det Kongelige Teater
2001 Flemming Enevold, The Phantom of the Opera, Det Ny Teater
2000 Søren Pilmark, København, Betty Nansen Teatret
1999 Henning Jensen, Personkreds 3, Edison
Årets kvindelige hovedrolle
2007 Karen-Lise Mynster, Pietà, Husets Teater og Håndbog i overlevelse, Teater Grob
2006 Maria Rossing, Den kaukasiske kridtcirkel, Det Kongelige Teater
2005 Meike Bahnsen, Anna Karenina, Aalborg Teater
2004 Ulla Henningsen, Dødsdansen, Edison
2003 Karen-Lise Mynster, Fra regnormenes liv, Det Danske Teater
2002 Trine Dyrholm, 4:48 Psykose, Edison
2001 Jannie Faurschou, Så enkel er kærligheden, Rialto Teatret
2000 Kirsten Olesen, Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999 Tammi Øst, Aske til aske – støv til støv, Husets Teater
Årets mandlige birolle
2007 Frank Thiel, Hjem, kære hjem, Teater Grob
2006 Paul Hüttel, Skyelskeren, Teatret ved Sorte Hest
2005 Anders Baggesen, Lykke-Per, Aalborg Teater
2004 Mads M Nielsen, Den gerrige, Odense Teater
2003 Kristian Halken, Spindoctor, Nørrebro Teater, Som man behager, Grønnegårds Teatret, Danny Crowe Show, Mungo Park og Tusind og en nat – nu, Betty Nansen Teatret
2002 Nicolas Bro, Skrigerne, Aveny Teatret
2001 Kristian Halken, Mine to søstre, Husets Teater
2000 Søren Sætter-Lassen, Don Carlos, Det Kongelige Teater
1999 Anders W. Berthelsen, Personkreds 3, Edison
Årets kvindelige birolle
2007 Bente Eskesen, Løgn og latin, Privat Teatret
2006 Marianne Mortensen, Brandes, Det Danske Teater
2005 Marie Louise Wille, Frk. Julie, Kaleidoskop og Anna Karenina, Aalborg Teater
2004 Lane Lind, Stor ståhej for ingenting, Grønnegårds Teatret
2003 Bodil Udsen, Misantropen, Betty Nansen Teatret
2002 Stine Schröder Jensen, Strip, Hippodromen
2001 Ulla Henningsen, Woyzeck, Betty Nansen Teatret
2000 Sofie Gråbøl, Gengangere, Det Kongelige Teater
1999 Lily Weiding, Aske til aske – støv til støv, Husets Teater
Årets instruktør
2007 Kamilla Wargo Brekling, Om et øjeblik, Betty Nansen Teatret/Edison
2006 Katrine Wiedemann, Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör og Den kaukasiske kridtcirkel, Det Kongelige Teater
2005 Peter Langdal, Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004 Alexa Ther, Antigone, Det Kongelige Teater, På den anden side, PlanB og Sting, CaféTeatret
2003 Staffan Valdemar Holm, Antikrist og Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002 Peter Langdal, Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001 Kasper Holten, Hamlet, Aalborg Teater
2000 Peter Langdal, København, Betty Nansen Teatret
1999 Madeleine Røn Juul, Personkreds 3, Edison
Årets scenograf
2007 Martin Tulinius, Faust, Det Kongelige Teater
2006 Martin Tulinius, Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005 Thomas Bjørnager, Farlige forbindelser, Østre Gasværk Teater
2004 Birgitte Mellentin, På sporet af den tabte tid, Aarhus Teater, Verdens ende, Husets Teater og Den forviste engel, Rialto Teatret
2003 Martin Tulinius, On this Planet, Kaleidoskop, Den anden opera og Athelas Sinfonietta Copenhagen og Østrig, Kaleidoskop
2002 Steven Scott, She Loves You, Peter Scaufuss Balletten
2001 Robert Wilson, Woyzeck, Betty Nansen Teatret
2000 Bente Lykke Møller, Don Carlos, Det Kongelige Teater
1999 Marianne Nilsson, Snart kommer tiden, Dr. Dantes Aveny
Årets dramatiker
2007 Jakob Weis, Håndbog i overlevelse, Teater Grob og Helmer Hardcore, TeaterV
2006 Vivian Nielsen, Brandes, Det Kongelige Teater
2005 Jokum Rohde, Pinocchios Aske, Det Kongelige Teater
2004 Astrid Saalbach, Verdens ende, Husets Teater
2003 Claus Beck-Nielsen, Parlamentet, Das Beckværk
2002 Nikoline Werdelin, Boblerne i bækken, Aveny Teatret
2001 Nikoline Werdelin, Mine to søstre, Husets Teater
2000 Martin Tulinius, Kafka, Kaleidoskop
1999 Line Knutzon, Først bli’r man jo født og Snart kommer tiden
Årets børneteaterforestilling
2007 Frikvarter, Marionetteatret
2006 Du må være en engel Hans Christian, Gruppe 38
2005 Dorthes hjerte, Det lille turné Teater
2004 Nikio og den store samurai, ZangenbergsT
2003 Den lille pige med svovlstikkerne, Gruppe 38
2002 Mester flytter ind, Det lille Teater
2001 Lennie og George, Teatret Møllen
2000 Haiku og Se mig, Teater Rio Rose
1999 Happy End, Corona Danseteater
Årets forestilling
2007 Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006 Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005 Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004 Flugt, Det Kongelige Teater
2003 Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002 Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001 Hamlet, Aalborg Teater
2000 Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999 Personkreds 3, Edison
Årets forestilling
2007 Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006 Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005 Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004 Flugt, Det Kongelige Teater
2003 Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002 Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001 Hamlet, Aalborg Teater
2000 Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999 Personkreds 3, Edison
Årets forestilling
2007 Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006 Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005 Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004 Flugt, Det Kongelige Teater
2003 Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002 Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001 Hamlet, Aalborg Teater
2000 Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999 Personkreds 3, Edison
Årets forestilling
2007 Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006 Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005 Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004 Flugt, Det Kongelige Teater
2003 Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002 Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001 Hamlet, Aalborg Teater
2000 Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999 Personkreds 3, Edison
Årets forestilling
2007 Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006 Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005 Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004 Flugt, Det Kongelige Teater
2003 Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002 Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001 Hamlet, Aalborg Teater
2000 Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999 Personkreds 3, Edison
Årets forestilling
2007 Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006 Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005 Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004 Flugt, Det Kongelige Teater
2003 Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002 Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001 Hamlet, Aalborg Teater
2000 Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999 Personkreds 3, Edison
Årets forestilling
2007 Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006 Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005 Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004 Flugt, Det Kongelige Teater
2003 Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002 Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001 Hamlet, Aalborg Teater
2000 Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999 Personkreds 3, Edison
Årets forestilling
2007 Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006 Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005 Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004 Flugt, Det Kongelige Teater
2003 Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002 Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001 Hamlet, Aalborg Teater
2000 Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999 Personkreds 3, Edison
Årets forestilling
2007 Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006 Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005 Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004 Flugt, Det Kongelige Teater
2003 Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002 Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001 Hamlet, Aalborg Teater
2000 Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999 Personkreds 3, Edison
Årets forestilling
2007 Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006 Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005 Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004 Flugt, Det Kongelige Teater
2003 Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002 Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001 Hamlet, Aalborg Teater
2000 Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999 Personkreds 3, Edison
Årets mandlige hovedrolle
2007 Nicolas Bro, Faust, Det Kongelige Teater
2006 Jørgen Reenberg, Indenfor Murene, Det Kongelige Teater
2005 Henning Jensen, Pinocchios aske, Det Kongelige Teater
2004 Gyrd Løfqvist, Gæsten, Teatret ved Sorte Hest
2003 Jesper Langberg, Festen, Mammutteatret
2002 Nikolaj Lie Kaas, Peer Gynt, Det Kongelige Teater
2001 Flemming Enevold, The Phantom of the Opera, Det Ny Teater
2000 Søren Pilmark, København, Betty Nansen Teatret
1999 Henning Jensen, Personkreds 3, Edison
Årets mandlige hovedrolle
2007 Nicolas Bro, Faust, Det Kongelige Teater
2006 Jørgen Reenberg, Indenfor Murene, Det Kongelige Teater
2005 Henning Jensen, Pinocchios aske, Det Kongelige Teater
2004 Gyrd Løfqvist, Gæsten, Teatret ved Sorte Hest
2003 Jesper Langberg, Festen, Mammutteatret
2002 Nikolaj Lie Kaas, Peer Gynt, Det Kongelige Teater
2001 Flemming Enevold, The Phantom of the Opera, Det Ny Teater
2000 Søren Pilmark, København, Betty Nansen Teatret
1999 Henning Jensen, Personkreds 3, Edison

Kommentarer

Din kommentar publiceres her. Redaktionen svarer, når den kan.

Du skal være logget ind for at kommentere.

eller registrer dig